SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU

Wolontariat poza szkołą 
Mikołaj Marynowski udzielał się charytatywnie na Wigilii na rynku i sprzedawał rogaliki i ciasto upieczone przez jego mamę- Justynę Marynowską. Zbierali pieniądze na chorego Olesia Pater. Jak widać bycie dobrym wolontariuszem nie sprowadza się wyłącznie do pracy na terenie szkoły, ale również i poza nią. Mikołaj często pomaga rodzicom w organizowanych przez nich akcjach charytatywnych. Jego mama prowadzi na facebooku profil Bo w nas jest moc, gdzie dowiemy się komu możemy pomóc, jakie zbiórki obecnie są prowadzone oraz co możemy zrobić by pomóc innym.
  
Z Mikołajem w przedszkolu

                Dnia 5 grudnia 2017 r. uczennice: Oliwia Pękalska, Julianna Mrozowicz, Maria Zielińska, Natalia Wrzos i Nina Zwierzyk wraz z p. Moniką Przytułą udały się do przedszkola przy parafii św. Mikołaja. Jak co roku uczennice przeczytały dzieciom świąteczne opowiadania, zorganizowały quizy oraz obdarowały maluchów podarkami – gipsowymi figurkami świątecznymi wykonanymi przez gimnazjalistów pod kierunkiem opiekunek Szkolnego Koła Wolontariatu p. Moniki Przytuły, p. Małgorzaty Wójcik i p. Agnieszki Kozieł. Mikołajkowa wizyta sprawiła przedszkolakom wiele radości, o czym świadczą zamieszczone zdjęcia.

   
Góra Grosza
Ciągle trwa akcja zbierania 1,2 i 5- groszówek w ramach akcji Góra Grosza. 
Do tej pory udało nam się zebrać ponad 350zł, ale zbiórka trwa nadal i serdecznie zapraszamy do wzięcia czynnego udziału :-)


Oznaczanie grobów żołnierzy AK przez wolontariuszy 

Z uwagi na zbliżające się święto Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu wybrali się na  cmentarz w Szewnie i oznaczyli groby żołnierzy, którzy walczyli za wolność naszego narodu. W ten spposób uczniowie chcieli pokazać, że pamiętają o poświęceniu wszystkich tych osób. 

  

Pomoc dla bezdomnych zwierząt

Uczniowie należący do Szkolnego Koła Wolontariatu przeprowadzili zbiórkę pokarmów, zimowych ociepleń itp. dla bezdomnych zwierząt. Wszystkie dary posegregowano i oddano osobom zajmującym się pomaganiem psom i kotom, które nie posiadają własnego domu. 
 
Pomoc charytatywna wolontariuszy


Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Szewnie będący wolontariuszami w Szkolnym Kole Wolontariatu zorganizowali zbiórkę plastikowych nakrętek dla chorego Antosia. Pierwsza partia nakrętek została już zawieziona do rodziców malucha, któremu pomagają nasi wolontariusze, ale zbiórka nadal trwa.  Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji i zachęcamy do dalszego zbierania nakrętek.

W naszym gimnazjum odbyła się również dyskoteka, na której zbierane były pieniążki dla małego Antosia. Zebrane środki z pewnością pomogą w jego leczeniu. Dziękujemy za wsparcie. 

     
Nakrętki zebrane przez uczniów naszego gimnazjum dołączone zostały do zbiorów pani Justyny i pana Tomasza Marynowskich, którzy oddali 120 kg nakrętek rodzicom Antosia. 

Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy i Pomoc Niesiona Kilometrami

Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Szewnie, w tym wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu wzięli udział w XVIII Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym „Święty Krzyż 2017”, który odbył się 23 września 2017 roku pod hasłem „Idźcie i głoście tajemnicę Krzyża”.

Uczniowie zapoznali się z aplikacją na telefon „Pomoc mierzona kilometrami”, zainstalowali ją w swoich telefonach i przeszli około 11 kilometrów. Trasa rajdu rozpoczęła się przy kościele Jana Chrzciciela w Grzegorzowicach.
Opiekunkami na rajdzie były panie: E. Kucharska, M.Przytuła i M.Wójcik.  
   

Wrzosy za baterie

Wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu przeprowadzili zbiórkę zużytych baterii. Dzięki dużemu zaangażowaniu wszystkich uczniów naszego gimnazjum udało się zebrać ponad 2000 baterii. Dzięki temu korytarze naszej szkoły zdobią teraz piękne wrzosy. Była to bardzo udana akcja i z pewnością zostanie powtórzona. 

    

Wolontariat- fajna sprawa 
W czerwcu wolontariusze wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Polski Czerwony Krzyż pod hasłem: ,,Wolontariat - fajna sprawa". Uczniowie poznali historię oraz ideę i główne działania podejmowane przez Polski Czerwony Krzyż. Wypowiadali się na czym ich zdaniem polega wolontariat, jakie są cechy wolontariusza i co wolontariusz jest w stanie ofiarować innym ludziom. Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze i pogłębiły wiedzę uczniów na temat wolontariatu.
W dniu 3 czerwca wolontariusze zorganizowali Dzień Dziecka dla wychowanków Niepublicznej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Nasz Dom”. Było to już drugie wspólne spotkanie dzieci z wolontariuszami. Z tej okazji każde dziecko otrzymało paczkę ze słodyczami i drobnymi upominkami. Słodycze zostały zebrane dzięki zbiórce, która została przeprowadzona w szkole. Oprócz tej niespodzianki wolontariusze samodzielnie przygotowali słodkie wypieki, którymi poczęstowano maluchy. Spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze a naszym małym przyjaciołom życzymy mnóstwo uśmiechu!
 

Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu odwiedzili Ostrowieckie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt ,,Animals". Wizytę w schronisku poprzedziła zbiórka, która odbyła się w szkole na rzecz zwierząt. Zbieraliśmy karmę, koce oraz makarony i kaszę. Produkty pozyskane ze zbiórki przekazaliśmy wolontariuszom prowadzącym schronisko. Wolontariuszki z naszego Szkolnego Koła Wolontariatu zabrały psy ze schroniska na spacer. Psiaki z OSPZ ,,Animals" proszą o adopcję wirtualną. Wszystkich zainteresowanych pomocą odsyłamy na stronę: animals .
ostrowiec.pl
   

Uczniowie należący do Szkolnego Koła Wolontariatu przed Świętami Wielkanocnymi odwiedzili wychowanków z Niepublicznej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej "Nasz Dom" w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wolontariusze przygotowali dla dzieci mnóstwo atrakcji, były to różnorodne gry i zabawy, ozdabianie świątecznych jajek i Wielkanocnych kartek. Na koniec wszyscy skonsumowali słodki poczęstunek przygotowany przez wolontariuszy. Przykro nam było opuszczać nasze młodsze koleżanki i kolegów, czekamy z niecierpliwością na kolejne wspólne spotkanie.
   
W naszej szkole rozpoczęło działalność Szkolne Koło Wolontariatu. Grupa uczniów bardzo mocno zaangażowała się w pracę na rzecz innych osób. Pierwszą inicjatywą Koła było podjęcie współpracy z Niepublicznym Przedszkolem przy parafii św. Mikołaja w Szewnie. Uczennice z naszej szkoły czytały maluchom bajki. Dzieci z uwagą i zainteresowaniem słuchały starszych koleżanek a na koniec odpowiadały na pytania dotyczące poznanych opowieści. Mamy nadzieję, że przedszkolaki miło spędziły czas i z radością powitają nas po raz kolejny!