YOUNGSTER

 

          

  
               


St Patrick's Day 
   
Prezent od ambasady Irlandii
Youngsterzy otrzymali dwie pokaźne paczki od ambasadora Irlandii wraz z listem z podziękowaniem za zainteresowanie kulturą i historią Irlandii. Paczka zawierała liczne egzemplarze przewodników po Irlandii, broszury informacyjne dotyczące tego kraju, możliwości podejmowania studiów oraz tzw. phrasebooks czyli zestawy rozmówek i najważniejszych zwrotów w języku irlandzkim. Wszystkie materiały dostępne są nie tylko dla uczniów biorących udział w zajęciach programu Youngster, ale też i pozostałych uczniów naszego gimnazjum. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi materiałami, które dostępne są w bibliotece szkolnej. 
 

Cream tea

Jest formą podwieczorku - lekkiego posiłku, składającego się z herbaty z mlekiem, do tego bułeczki z gęstą śmietaną i dżemem

W Kornwalii tradycyjnie podwieczorek podawany jest z "Cornish split", lekko słodkim białym pieczywem. Obecnie ciepłą bułkę przekrojoną należy posmarować masłem następnie posmarować dżemem truskawkowym, a na końcu zwieńczyć łyżką śmietany. 
         
HALLOWEEN

Na ostatnich zajęciach Youngstera przygotowaliśmy prawdziwą Halloweenową ucztę. Wszyscy uczestnicy przebrali się w upiorne kostiumy. Na początku zajęć, wykonaliśmy lizaki w kształcie Drakuli, ozdabiając je w czarne peleryny i dodając im śmieszne oczy.

Następnie, udekorowaliśmy salę dyniami, które powycinaliśmy w tradycyjny dla tego święta sposób i zabraliśmy się za przygotowywanie posiłków.
Nasze menu składało się ze strasznych paluchów z kruchego ciasta z dodatkiem migdałów (jako paznokcie), malutkich ciasteczek udekorowanych na różowo oraz żółtych wafli w kształcie dyni. Mieliśmy również smaczne marchewkowo-czekoladowe ciasto. Napojów również nie zabrakło. Piliśmy krwawy poncz z truskawek i owocowej herbatki. To wszystko wyglądało przerażająco, ale dość dobrze smakowało. Najsmaczniejszą częścią zajęć były tosty z dżemem z dyni i pomarańczy. Wszystkim w naszej grupie spodobał się taki sposób świętowania.
Po zakończonym posiłku, koleżanki zorganizowały karaoke i zaśpiewały kilka strasznych piosenek. Uważamy, że ten dzień był znakomity i z pewnością chcielibyśmy powtórzyć te zajęcia. 
     


COLUMBUS DAY 
Na ostatnich zajęciach, jedna z grup Youngsterowiczów uczyła się o święcie bardzo ważnym dla Amerykanów, Dniu Kolumba. Święto obchodzone w drugi poniedziałek października przypomina wszystkim, że przodkowie większości Amerykanów pochodzą ze starego kontynentu i jest dość hucznie celebrowane nie tylko w dużych miastach, ale i mniejszych miasteczkach.
Uczniowie dowiedzieli się jak wyglądało przygotowanie podróży Kolumba, jaką trasą podróżował oraz wiele innych ciekawostek związanych z tym żeglarzem. Następnie, Youngsterzy poznali nazwy wszystkich stanów i ich stolice. Z pewnością znajdą się chętni by wymienić je wszystkie i otrzymać słodką nagrodę.
       

YOUNGSTER- EDYCJA 2015/'16 
W roku szkolnym 2015/'16 uczymy się w dwóch grupach. 
EASTER IN SZEWNA 

Jak co roku Youngsterzy przygotowują się do Świąt  Wielkanocnych. W tym roku pani Małgorzata Wójcik i pani Katarzyna Kasprzyk przygotowały dla swoich uczniów tradycyjną zabawę Easter Egg Hunt. Youngsterzy musieli w bardzo szybkim czasie zebrać schowane przez Wielkanocnego Króliczka czekoladowe jajka. Poszukiwania odbywały się w zawrotnym tempie ale uzbierane słodycze dodały energii Youngsterom w dalszej części zajęć. 
         

AUSTRALIAN CHRISTMAS 
 

W roku szkolnym 2014/2015 uczymy się w trzech grupach:
I grupa- p.Małgorzata Wójcik
II grupa- p.Katarzyna Kasprzyk
III grupa- p.Katarzyna Kasprzyk

CARNIVAL COSTUME CONTEST

Wzieliśmy udział w konkursie na najlepsze przebranie karnawałowe zorganizowanym przez oficjalny profil Youngster'a na Facebook'y. Oto nasze przebranie: 

BEING HUMAN PROJECT
Ostatnio poznaliśmy angielskie nazwy części ciała, nazwy poszczeg,ólnych kości oraz różnych narządów. Przygotowaliśmy również plakaty ze szkieletem człowieka. 
  


Youngsters z Szewny podbijają stolicę.

W dniach 13-14 czerwca 2013 pięcioro uczniów Publicznego Gimnazjum w Szewnie Agnieszka Rosiak, Sylwia Piotrowska, Agnieszka Loranty, Wiktoria Łata i Wojciech Sałapa wraz z opiekunką Katarzyną Kasprzyk odebrało nagrodę w konkursie programu Youngster „Teenagers In action” zorganizowanym przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Z całej Polski wyłoniono tylko czterech laureatów, w tym grupę z Szewny. Projekt „Halloween In Szewna” zdobył nagrodę publiczności oraz wywarł ogromne wrażenie na komisji. Warszawa powitała młodzież słońcem i tak zaczęła się wielka przygoda ufundowana przez Fundusz. Po przyjemnym powitaniu młodzież zwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego, cmentarz Powązki, posiliła się w restauracji Pana Geisslera. Podziwiali też panoramę stolicy z 30-go piętra Pałacu Kultury i Nauki. Niezapomniane wrażenia zdobyli w Muzeum PRL-u wraz z przejazdem Nysą 522. Wieczór upłynął w szampańskich humorach w teatrze Buffo na sztuce „Boeing, boeing”. Dodatkową atrakcją była samodzielna możliwość przemieszczania się po Warszawie z mapą w dłoni. Dzięki temu młodzież miała możliwość poczuć klimat i rytm życia w wielkim mieście. Zaplanować dotarcie do danego miejsca z wykorzystaniem metra czy tramwaju. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że młodzi ludzie świetnie poradzili sobie w terenie i ani raz nie zbłądzili. Nocleg był również wielką atrakcją, ponieważ młodzież spędziła go w luksusowym hotelu IBIS na Muranowie. Drugi dzień był równie intensywny z pobudką o 6 rano. Po śniadaniu grupa miło spędziła czas w Centrum Nauki Kopernika, a potem spożywała słodkości w A.Blikle Cafe na Nowym Świecie. Oczywiście najlepszy obiad był w Złotych Tarasach w Fast Foodzie. Młodzież choć bardzo zmęczona wróciła zadowolona i zmotywowana do dalszej nauki. Serdeczne przyjęcie w Funduszu oraz docenienie ich ciężkiej pracy było dla nich ogromnym pozytywnym przeżyciem. Ponadto okazało się że dwie uczennice Sylwia Piotrowska i Joanna Matyjasek za najlepsze wyniki osiągnięte w teście Youngster wyjedzie latem na kurs języka angielskiego do Londynu.
       

 


EASTER EGG HUNT 

Jak tradycja głosi, poszukiwania Wielkanocnych jajek czas zacząć. W tym roku musieliśmy ograniczyć pole poszukiwań do budynku szkoły. ale zabawa i tak była znakomita.
   

AUSTRALIAN CHRISTMAS W P.G. SZEWNA

Podczas ostatnich przedświątecznych zajęć z języka angielskiego w programie Youngster dwie grupy uczniów z Publicznego Gimnazjum w Szewnie, prowadzone przez panie Małgorzatę Wójcik oraz Katarzynę Kasprzyk miały okazję poznać obyczaje panujące w Australii podczas Świąt Bożego Narodzenia.
Uczniowie mieli okazję posmakować tradycyjnych australijskich przysmaków, jak Lemon Curd, czyli słodko-kwaśne masło cytrynowe oraz Peach Melba- lody z kawałkami owoców, biszkoptem i bitą śmietaną. Wykonano świąteczne Crackersy- tradycyjne ogromne cukierki, w których znajdowały się słodycze, sentencje oraz baloniki. Podczas zajęć uczniowie obejrzeli kilka krótkich filmików dotyczących Australijskich zwyczajów Bożonarodzeniowych, zabawne wersje kolęd oraz wzięli udział w quizie. Panie opiekujące się obiema grupami przygotowały dla uczniów informacje dotyczące Australii, słownictwo kojarzące się z tym pięknym krajem i zadbały o to by zajęcia były interesujące i angażowały wszystkich uczestników. Każdy uczeń zabrał do domu nie tylko świąteczną pamiątkę, ale również wiele wspomnień związanych z ostatnimi zajęciami w tym roku kalendarzowym.


TEENAGERS IN ACTION W PUBLICZNYM GIMNAZJUM W SZEWNIE

                Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Szewnie uczestniczący w programie Youngster po raz kolejny podjęli się uczestnictwa w konkursie o nazwie Teenagers in Action, organizowanym przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. "Długo zastanawialiśmy się jakiego zadania możemy się podjąć w ramach konkursu Teenagers in Action. Rozwiązanie przyszło samo. W naszej szkole pojawiło się ogłoszenie sklepu zoologicznego Egzotica i ostrowieckiego stowarzyszenia przyjaciół zwierząt Animals, dzięki któremu dowiedzieliśmy się co możemy zrobić by poprawić warunki życia bezdomnych psów i kotów" powiedziała Sandra Cieszkowska, uczennica biorąca udział w akcji zbierania darów dla bezdomnych zwierząt. 

                 
                Grupa uczniów z Programu Youngster, czynnie działająca również w Samorządzie Uczniowskim nawiązała więc współpracę ze sklepem zoologicznym Egzotica. "Pani Marta Mucha ze sklepu Egzotica powiedziała nam czego potrzebują zwierzaki i co byłoby dobrze zebrać" wyjaśniła Malwina Oleksiak, uczestniczka programu Youngster. Przez dwa tygodnie Youngsterzy prowadzili akcję "Paczka dla zwierzaczka", która jest już drugą edycją tej wspaniałej inicjatywy.
                Zbierane były takie artykuły dla bezdomnych psów i kotów jak: puszkowa karma dla psów i kotów, sucha karma, ryż, makaron, kasza, smycze, obroże, szelki, kagańce, koce oraz kapy. "Razem z innymi uczniami z  grupy Youngster przez dwa tygodnie krążyliśmy po szkole, zachęcając naszych pozostałych kolegów do przynoszenia karmy oraz innych rzeczy dla zwierząt" powiedział kolejny uczestnik programu Youngster- Mateusz Stawiarski.
                W dniu 6 grudnia wszystkie dary zawiezione zostały do sklepu zoologicznego, a następnie przekazane paniom z Ostrowieckiego oddziału Animals.
                "Mieliśmy nadzieję, że uczniowie naszego gimnazjum wykażą się współczuciem i przekażą nam coś w ramach tej akcji i nie zawiedli nas" dodał Rafał Przysucha, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego oraz jeden z Youngsterów. Wszystkie dary przekazywane były pani Małgorzacie Wójcik, która jest opiekunem samorządu, a także nauczycielką prowadzącą ten projekt z grupą Youngster. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy podzielili się dobrocią ze zwierzakami. Dzięki wam udało nam się zebrać wspaniały prezent.

NA RATUNEK MIKOŁAJOWI

                Publicznym Gimnazjum w Szewnie wstrząsnęła straszna wiadomość: ktoś napadł na Świętego Mikołaja, gdy ten jechał do uczniów z prezentami. Pozostawili go rozebranego do samej bielizny i zabrali wszystkie prezenty. Na szczęście, złoczyńcy dali uczniom szansę odzyskania ubrań Mikołaja. Warunkiem było udzielenie prawidłowych odpowiedzi na kilka pytań. Wszystkie pytania były jednak w języku angielskim. Był to podstęp ale uczniowie gimnazjum świetnie sobie poradzili ze wszystkimi pytaniami. Wraz z poprawną odpowiedzią na kolejne pytania, Mikołaj odzyskiwał część swojej garderoby i już po krótkiej chwili mógł wrócić do rozdawania prezentów. A to wszystko dzięki wielkiemu zaangażowaniu wszystkich klas w Publicznym Gimnazjum w Szewnie. Odpowiedzi przynieśli przedstawiciele każdej z klas, dzięki czemu do każdej sali zapukał Święty Mikołaj i obdarował uczniów słodyczami.
                Zabawę w ratowanie Świętego Mikołaja zaaranżowali uczniowie biorący udział w dodatkowych zajęciach z języka angielskiego w programie Youngster. Wszyscy uczniowie z grupy Youngster zaangażowali się w przygotowanie listu z żądanym okupem, plakatu rozebranego Mikołaja oraz ubrań, które zostały mu następnie zwrócone.Pani Małgorzata Wójcik, opiekunka grupy Youngster stwierdziła, że tego rodzaju zabawa językowa pozwala na aktywne wykorzystanie znajomości języka obcego oraz uzmysławia uczniom, że nauka to nie tylko ćwiczenia gramatyczne, wkuwanie słówek i sprawdziany, ale również świetna zabawa.


Wolność słowa w PG Szewna

Grupa Youngster pod opieką pani Katarzyny Kaprzyk zachęciła społeczność uczniowską do wyrażania swoich opinii w języku angielskim. W ramach zajęć przygotowali Hyde Park ze sławnym Speaker`s Corner w postaci ogromnego arkusza papieru i na początek wpisali słowa sławnych ludzi z różnych epok. Najbardziej spodobały stwierdzenie z I wieku naszej ery, w tłumaczeniu na język polski „kobita zawsze coś kupuje…”. Równie mocne słowa padły z ust Elvisa Priestleya „nie wiem nic o muzyce”. Uczniowie okazali żywe zainteresowanie pomysłem i chętnie dopisywali swoje komentarze.

 

Youngsterowkie Halloween w Szewnie

   W Publicznym Gimnazjum w Szewnie przez 6 tygodnie grupa Youngster pod opieką pani Katarzyny Kasprzyk pracowała nad projektem dotyczącym Halloween. Uczniowie chcieli przybliżyć tradycje anglosaskie w kontraście do polskiej tradycji Wszystkich Świętych w myśl słów Mikołaja Reja „cudze chwalicie, swego nie znacie…”.


    Młodzież w składzie Wojciech Sałapa, Agnieszka Rosiak, Agnieszka Loranty, Sylwia Piotrowska i Wiktoria Łata z wielkim zaangażowaniem rozpoczęła pracę opracowując plan działań. I tak, najpierw powstał scenariusz sztuki w języku angielskim – historia chłopca o imieniu Jack i jego losów oraz skąd wzięła się dynia-latarenka oraz quiz dla widzów. Następnie przygotowali stosowną dekorację, do której oprócz mrocznych plakatów został wykorzystany szkielet z sali biologicznej podświetlony lampkami choinkowymi. Potem z tektury wykonali postać śmierci w płaszczu trzymającej w ręce kosę. Zaplanowali i przygotowali też stroje dla siebie, czyli aktorów. Główną dekorację stanowiły dynie również przygotowane przez uczniów. A wreszcie upiekli w szkole ponad 6 kg ciastek halloweenowych „Finger cookies”.

 

   30 października cała grupa Youngster odwiedziła dzieci w Ośrodku Opiekuńczo-Wychowawczym w Denkowie i tam odbyła się premiera ich sztuki. Uczniowie zanieśli nie tylko promyk radości, ale również sprezentowali dzieciom 15 dyń i swoje „straszne” wypieki. Radość dzieci była wielka, obejrzeły przedstawienie w wielkiej ciszy, a następnie wszyscy miło spędzili czas śpiewając i rozmawiając.

   Następnego dnia na terenie szkoły odbył się apel, na którym młodzież ponownie odegrała sztukę i przeprowadziła zadania konkursowe dla społeczności uczniowskiej np. wyławianie jabłek z miski przy użyciu tylko ust, otwieranie parasola z mąką, pytania dotyczące przedstawienia oraz znajomość słownictwa angielskiego związanego z Halloween. Chętnych do udziału w zabawach nie brakowało. Może dlatego, że nagrodami były słodkie ciastka.


   Z wielkim entuzjazmem młodzież przyjęła specjalne zaproszenie do Rodzinnego Domu Dziecka w Częstocicach. Udali się tam po lekcjach 31 października i również przedstawili dzieciom bajkę, sprezentowali ponad 12 dyń i słodkie ciastka. Ogromną nagrodą dla uczniów był wielki kosz słodkości, jaki dzieci podarowały za przedstawienie. Tu również miło wszyscy spędzili czas na wspólnej zabawie i rozmowie. Zaangażowanie uczniów w program Youngster jest ogromne i z wielką chęcią poświęcili wiele czasu i pracy, aby impreza w szkole i Domach Dziecka była tak udana.

II Grupa Youngstera tymczasem skupiła się na tworzeniu dekoracyjnych dyń. Oto jak wyglądała praca:


Publiczne Gimnazjum w Szewnie na Świętokrzyskiej Mapie Inicjatyw Kuratorium Oświaty w Kielcach. 

W ramach Roku Szkoły z Pasją na stronie Kuratorium Oświaty w Kielcach został utworzony dział „Świętokrzyska Mapa Inicjatyw”. W tym dziale publikowane są działania z pasją inicjowane i realizowane przez szkoły we współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Jednym z takich działań w Publicznym Gimnazjum w Szewnie są nasze zajęcia w programie „Youngster”. Cieszymy się, że mogliśmy zaistnieć na Świętokrzyskiej Mapie Inicjatyw.

Proverbs and sayings in English!  

*A bear, however hard it tries, grows tubby without exercise. 
*Never try to teach a pig to sing... It wastes your time and annoys the pig.
*Dogs never bite me. Just humans. (Marilyn Monroe)
*Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I am not sure about the universe. (Albert Einstein)
*Every summer has its flies. Do what you can. When you enter a forest you must feed the mosquitos.
*A rose by any other name would smell as sweet.
*I am fond of pigs. Dogs look up to us. Cats look down on us. Pigs treat us as equals.
*If the sky falls, we shall catch larks.
*Let's be naughty and save Santa the trip.
*Live your life by wit and wisdom, not by advice from cookies.

*Many hands make bigger mess.
*You are born with one face... you make yourself another.
*Early to bed, early to rise means you miss all the best parties.
*There is nothing wrong with having nothing to say unless you insist on saying it.
*Never put off until tomorrow what you can do the day after tomorrow.
*To enjoy the flavour of life, take big bites.
*Experience tells you what to do, confidence allows you to do it.
*You are unique, just like everyone else.
*If you keep doing the same things over and over expecting to get different results, soon you will get tired of life.   

 

Króliczek Wielkanocny odwiedził Youngsterów w Szewnie!

W tym tygodniu mieliśmy niezwykłe odwiedziny. Przybył do nas Króliczek Wielkanocny i przyniósł nam cały koszyk czekoladowych jajek i czekoladowych figurek. Niestety wystraszyliśmy go i szybko uciekł zabierając ze sobą wszystkie kolorowe pisanki. Szybko zorientowaliśmy się, że króliczek pogubił wszystkie czekoladowe jajka i musieliśmy wyruszyć na ich poszukiwanie. 

UCIEKAJĄCY KRÓLICZEK !!!      KRÓLICZEK GUBI CZEKOLADOWE JAJKA !!!

                      

POSZUKIWANIA CZEKOLADOWYCH JAJEK WIELKANOCNYCH

                                                                                          

YOUNGSTERZY PROMUJĄ NASZ REGION
     Youngsterzy zdecydowali się na nietypowy sposób promowania swoich okolic oraz zachęcania młodych ludzi do odwiedzania naszego pięknego i jakże ciekawego regionu. Nawiązaliśmy kontakt z pięcioma gimnazjami z różnych stron Polski i przedstawiliśmy im naszą grupę Youngsterów. Uczniowie stworzyli w języku angielskim ciekawą prezentację multimedialną, dotyczącą swoich zainteresowań oraz zaprosili nowych znajomych z różnych stron kraju do podzielenia się swoimi zainteresowaniami. „Na początku wszyscy nieśmiało podchodziliśmy do tego projektu ale dosyć szybko zauważyliśmy, że nasi nowi koledzy bardzo ochoczo podjęli współpracę”- opowiada jedna z uczestniczek programu. Kolejnym wyzwaniem było zaprezentowanie regionu w sposób jak najbardziej zachęcający do odwiedzenia. Uczniowie ułożyli prezentację gminy Bodzechów, opisując najpiękniejsze miejsca, ich znaczenie dla lokalnej społeczności i historię, a następnie przesłali do wszystkich pięciu gimnazjów, z którymi nawiązali znajomość. 

                 ST PATRICK'S DAY

Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy w Irlandii, Irlandii Północnej, Nowej Fundlandii i Labradorze oraz na Montserrat. Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje właśnie kolor zielony.

                

Głównym symbolem święta jest shamrock, która jest także jednym z symboli wiązanych tradycyjnie z Irlandią. Według legendy o św. Patryku, wykorzystał on tę roślinę aby wyjaśniać pie rwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętaj. Nie mogli oni zrozumieć, jak to jest możliwe, że są trzy osoby Boskie a jednocześnie są one jednym Bogiem. 17 marca jest dniem śmierci św. Patryka, stąd tego dnia co ro ku wspomina się jego życie i dokonania.

                          

By uczcić dzień św. Patryka, w wielu krajach na świecie coraz popularniejsze staje się farbowanie znanych miejsc na zielono. W dniu tym zielone stawały się takie obiekty jak: wodospad Niagara, London Eye, Góra Stołowa w RPA, Empire State Building w Nowym Jorku, Fernsehturm w Berlinie, Krzywa Wieża w Pizie, Opera w Sydney czy Burdż al-Arab w Dubaju.


          Scotland


 
           Wales 

WIELKA BRYTANIA, IRLANDIA PÓŁNOCNA I REPUBLIKA IRLANDII

                        
             EnglandThe Republic of IrelandNorthern Ireland                    
                                 The USA            
  

          OCEANIA

            
 

                  GRAMATYKA

           
      
   
   
 
     
  

        NEWSPAPERS

  
        
    
 

   Jesteśmy na Facebook'u !!! Dołączcie do nas :-)                                          
 
CHRISTMAS DISHES
 Lemon Curd/ Masło Cytrynowe

Składniki:
9 cytryn; kostka masła; 1,5 szkl. cukru; 6 całych jajek; 6 żółtek (białka zostawcie na Tort Pavlovej)

Przygotowanie:
Cytryny odparzyć i zetrzeć z nich skórkę. Następnie wycisnąć sok ze wszystkich cytryn i przelać do naczynia, w którym będzie gotowane masło. Do soku dodać startą skórkę, cukier, jajka, żółtka i masło. Wszystko wymieszać i rozpocząć gotowanie na małym ogniu. Masło można posiekać na małe kawałki, żeby się szybciej rozpuszczało. Lemon Curd należy gotować do momentu aż zgęstnieje. Czasami trwa to dosyć długo (nawet 40 minut), bardzo często mieszając. Właściwie to polecamy mieszać cały czas :-) Gdy masa jest już gęsta, przelewamy do przelanego wcześniej gorącą wodą słoika i odstawiamy do chłodnego miejsca.

Lemon Curd można jeść z herbatnikami, kruchymi ciastkami, bułeczkami Scones oraz stosować jako masę do Tortu Pavlova i innych ciast.

                                                                                                   
                                            
 
 

                     Scones/ Bułeczki

Składniki na ok. 8 bułeczek:
250 g mąki;
4 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
50 g miałkiego cukru
50 g masła, posiekanego w kostkę
1 duże jajko
około 100 ml mleka
50 g rodzynek

Wykonanie:

Rozgrzewamy piekarnik do 220 stopni. Przesiewamy mąkę na stolnicę, dodajemy masło, proszek do pieczenia, sól i cukier. Wszystko mieszamy palcami. Ubijamy jedno jajko i dodajemy tyle mleka aby uzyskać ok. 140ml płynu. 2/3 tego płynu dodajemy do składników na stolnicy, resztę zostawiamy do posmarowania bułeczek. Dodajemy rodzynki i szybko ugniatamy ciasto. Teraz ciasto musimy rozwałkować na grubość ok 1,5 cm i wycinamy okrągłe kształty. Wszystkie bułeczki smarujemy pozostawionym płynem z mleka i jajka. Wstawiamy do rozgrzanego piekarnika na ok 15 minut (aż bułeczki nabiorą złotego koloru).

 
 
                    Tort Pavlova


Beza:
4 białka; 20-25 dag cukru pudru; 1 łyżeczka octu winnego z białego wina;  1 łyżeczka mąki kukurydzianej; masło do formy, bita śmietana (może być w spray’u)

 Krem:
Można użyć Lemon Curd/ Masło Cytrynowe, gotową masę do ciast lub wykonać własną masę owocową i przełożyć krążki bezowe.

Wykonanie:
Rozgrzewamy piekarnik do temperatury 180 stopni. Ubijamy białka i dosypujemy cukier. Masę należy ubić aż będzie sztywna a następnie oprószyć mąką kukurydzianą i dodać ocet, wszystko delikatnie wymieszać. Całą masę wyłożyć na blachę wyłożoną papierem i wstawić na ok. godziny do piekarnika, zmniejszając temperaturę do 150 stopni.

Po upieczeniu, bezę należy schłodzić, otwierając drzwiczki piekarnika. Gdy beza już całkiem wystygnie, przecinamy ją na 2 krążki i smarujemy naszym kremem. Na całość kładziemy bitą śmietanę (jeśli jest to śmietana w spray’u to nakładamy ją przed samym podaniem) i posypujemy dowolnie wybranymi owocami (oczywiście smakowo pasującymi do naszego kremu).

 
   
 THANKSGIVING DAY
   

24 listopada, w czwarty czwartek tego miesiąca, uczniowie klasy IIIB, a wśród nich kilkoro naszych kolegów i koleżanek z Youngstera przybliżyli historię amerykańskiego Święta Dziękczynienia wszystkim uczniomi nauczycielom naszego gimnazjum. Pozostali uczniowie
biorący udział w programie Youngster, razem z panią M.Wójcik wykonali dekoracyjny
statek o nazwie Mayflower, którym to Pielgrzymi dotarli do Ameryki, tipi, ognisko, indiański
totem oraz pomagali swoim kolegom i koleżankom w przygotowaniu kostiumów rdzennych mieszkańców Ameryki.  25 listopada nasi koledzy pojechali ze swoim przedstawieniem do
zaprzyjaźnionego Ośredoka Opiekończo-Wychowawczego, gdzie również opowiedzieli
o Święcie Dziękczynienia, a także wręczyli drobne upominki naszym młodszym przyjaciołom.
 
 
                FRIENDSHIP
                Niedawno na zajęciach rozmawialiśmy o przyjaźni,
kim są dla nas przyjaciele oraz jakimi przyjeciółmi jesteśmy dla innych. Wybraliśmy cechy, z którymi utożsamiamy przyjaciół oraz te, które sami chcielibyśmy posiadać. Przygotowaliśmy również plakat o przyjaźni, który obecnie można oglądać w sali nr 7h oraz na Facebook'u. Mamy nadzieję, każdy z was ma prawdziwego przyjaciela na którego może zawsze liczyć, oraz że sam jest takim przyjacielem dla kogoś. Tego wam szczerze życzymy!
                       

                           AUSTRALIA
       W ostatnich tygodniach mieliśmy okazję zapoznać się z różnymi faktami dotyczącymi najmniejszego kontynentu na świecie, czyli Australii. Na początku obejrzeliśmy film zatytułowany "Polowanie na króliki". Była to historia Aborygeńskich dziewczynek, które pieszo uciekały ze szkoły dla aborygeńskich dzieci by wrócić do swoich domów rodzinnych, z których były wcześniej porwane. Film nawiązywał do dramatu Aborygenów; dramatu, który nosi nazwę "Skradzione Pokolenie" (ang. Stolen Generation).
      Następnie obejrzeliśmy kilka prezentacji multimedialnych na temat fauny i flory Australii oraz największych miast w tym pięknym kraju. Poznaliśmy różnorodne zwierzęta, oglądaliśmy zdjęcia z różnych zakątków kraju oraz poczytaliśmy o historii ich budowy. W międzyczasie przygotowaliśmy tablicę informacyjną, którą zawiesiliśmy na korytarzu szkolnym. Jej zdjęcie umieściliśmy również na naszym profilu na Facebook'u.

 
Spytacie pewnie Dlaczego Australia? Odpowiedź jest dosyć prosta. Przez wszystkie lata nauki, zarówno w podstawówce,  jak i w gimnazjum uczymy się o historii i obyczajach krajów anglojęzycznych ale naszą uwagę skupiają głównie Wielka Brytania i Stany Zjednoczone Ameryki. Chcieliśmy to zmienić i wprowadzić więcej elementów kulturoznawczych, które dotyczą innych obszarów, równie ciekawych i pięknych jak wcześniej wspomniane. O wyborze Australii zdecydował jednak los. Zbliżało się jedno z najważniejszych świąt w Australii i niewielu z nas wiedziało z czym jest ono związane. 26 stycznia Australijczycy obchodzą Australia Day, święto upamiętniające założenie pierwszej stałej osady w Australii. Chcemy wam przy tej okazji polecić obejrzenie kilku filmów o Australii. Oto najciekawsze propozycje: